• تلفن09193375082
  • ایمیلinfo@hojjatparsa.ir
  • آدرستهران - خ دماوند - آموزشگاه موسیقی حجت پارسا
  • ساعتهای آزادهمه روزه 9 صبح - 5 بعدازظهر
  • تلفن09193375082
  • ایمیلinfo@hojjatparsa.ir
  • آدرستهران - خ دماوند - آموزشگاه موسیقی حجت پارسا
  • ساعتهای آزادهمه روزه 9 صبح - 5 بعدازظهر

آموزش گیتار

در آموزش گیتار با این موارد آشنا می­‌شوید:

نحوه نگه داشتن گیتار:

نحوه نشستن و نگه داشتن گیتار در سبک ها متفاوت مختلف می باشد. باید به این نکته توجه داشته باشید در دنیای امروزی بعضی از استاندارد های سنتی در نحوه نشستن و نگه داشتن گیتار کمتر رعایت می شود.در سبک های فلامینکو و کلاسیک نحوه نگه داشتن گیتار کاملا متفاوت است اما کماکان تعداد زیادی از نوازندگان حرفه ای هیچ گونه علاقه ای به اجرای این سنت ها ندارند. در این کلیپ آموزشی نحوه نشستن استاندارد به شما آموزش داده می شود. چنانچه فیزیک بدنی شما به گونه ای می باشد که با این نوع نشستن و نگه داشتن گیتار احساس راحتی نمی کنید می توانید از الگو های دیگری پیروی کنید. می توانید مانند نوازندگان گیتار کلاسیک از زیر پایی در زیر پای خود استفاده کنید یا همانند نوازندگان گیتار فلامینکو انتهای کاسه گیتار را روی ران خود قرار دهید.

نحوه نگه داشتن گیتار

  برسی مشخصات و قیمت انواع گیتار کلاسیک برای شروع نوازندگی

شناخت سیم­ ها:

در این قسمت نت­های سیم­های آزاد از سیم ۱ تا ۶ معرفی شدند که به ترتیب صداها بم‌­تر می­‌شوند. سپس نت­های سیم ۱ تا سه فرت اول آموزش داده شده که به ترتیب با پیش­روی در فرت­ها صداها زیرتر می­‌شوند. شناخت سیم های آزاد برای یادگیری نت های روی فرتبورد کاملا الزامی می باشد. در جلسات آینده به ترتیب نت های ۳ فرت اول را به شما آموزش می دهیم.سپس می توانید با یادگیری نت ها نواختن قطعات ساده را شروع نمایید. باید به این موضوع توجه داشته باشید که یادگیری مستلزم تمرین زیاد می باشد. چنانچه شما گیتاری با سیم های نایلونی دارید می توانید به راحتی شروع به یادگیری گیتار کلاسیک یا فلامینکو نمایید.

نت های سیم های آزاد به ترتیب:

سیم ۱= می (E)

سیم۲= سی (B)

سیم۳= سل (G)

سیم۴= رِ (D)

سیم۵= لا (A)

سیم۶= می(E)

نت های سیم های آزاد

مطلب پیشنهادی: آموزش کوک کردن گیتار و معرفی رایج ترین تیونینگ ها (Tuning)

شناخت انگشتان دست راست و چپ:

در این قسمت نام انگشتان دو دست معرفی شدند که در دست چپ از اشاره تا کوچک به ترتیب ۱، ۲، ۳، ۴ بوده و انگشتان دست راست از شست تا کوچک به ترتیب p,i,m,a,x هستند.

استفاده ار همه انگشتان در یادگیری گیتار کلاسیک و فلامنکو اجتناب ناپذیر هست. در این جلسه ضمن یادگیری انگشتان دست چپ و راست نحوه هماهنگ شدن هر دو دست به شما آموزش داده می شود. باید به این نکته توجه داشته باشید هماهنگی بین انگشتان احتیاج به تمرین دارد. توصیه می شود ضمن تماشای کلیپ آموزشی مطالب آموزشی را چندین بار تمرین نمایید. تلاش می شود در کلیپ های آموزشی آینده نحوه نواختن با پیک(مضراب) به شما هنر جویان عزیز آموزش داده شود.

تکنیک p یا شست دست راست:

در این قسمت می­بینید که انگشت شست دست راست باید به صورت چرخشی ضربه بزند نه خطی. این تکنیک جز ساده ‌ترین و پر کاربردترین اصول نوازندگی در گیتار کلاسیک و فلامینکو می باشد. برای یادگیری این تکنیک حتما باید ناخن شست دست چپ بلند باشد. این موضوع به شما امکان می دهد تا صدای بهتر و کنترل بیشتری در نوازندگی خود داشته باشید. در گیتار کلاسیک و فلامنکو حتما باید از ناخن های دست چپ خود استفاده کنید. اگر ناخن های شکننده ای دارید می توانید از ناخن های مصنوعی مناسب برای نوازندگی استفاده کنید و یا حتی از داروهای تقویت ناخن استفاده کنید.

نکات دست چپ:

۱. دست باید نرم بوده و انگشتان وزن خود را روی فرت­ها بیندازند و شست از پشت فشار ندهد (مانند کشیدن کشوی خالی)؛

۲. انگشتان باید خم شده و هرگز نشکنند؛

۳. بهتر است انگشتان پشت فرت بعدی بوده و شست پشت انگشت دوم؛

۴. فاصله­ ی کف دست تا دسته کم و ثابت است؛ پس برای سیم‌­های پایین انگشتان خم شده و برای سیم­‌های بالا باز می­‌شوند.