• تلفن09193375082
 • ایمیلinfo@hojjatparsa.ir
 • آدرستهران - خ دماوند - آموزشگاه موسیقی حجت پارسا
 • ساعتهای آزادهمه روزه 9 صبح - 5 بعدازظهر
 • تلفن09193375082
 • ایمیلinfo@hojjatparsa.ir
 • آدرستهران - خ دماوند - آموزشگاه موسیقی حجت پارسا
 • ساعتهای آزادهمه روزه 9 صبح - 5 بعدازظهر

استایل درست نوازندگی ویولن چگونه است؟

استایل درست نوازندگی ویولن چقدر در یادگیری و نواختن درست یک هنرجوی ویولن موثر است؟ شاید خیلی از هنرجویان به این موضوع بی اعتنا باشند اما در روند یادگیری و با گذشت زمان به اهمیت آن پی خواهند برد. یادگیری نوازندگی ویولن می تواند چالشی باشد که البته ارزش مبارزه را دارد، بسیاری ازهنرجویان می دانند که آموزش ویولن به خصوص درسال های اول دشوار است و با سئوالاتی روبرو هستند.هنگام شروع یادگیری ویولن این سوال برای خیلی از هنرجوها پیش می آید که آیا ویولن را نشسته می توان نواخت؟ یا فقط ایستاده باید نواخت؟

 • چرا استایل درست در نوازندگی ویولن اهمیت ویژه ای دارد؟
 • شکل و استایل نوازندگی در ویولن به چه صورت است؟
 • چه مشکلاتی هنگام نوازندگی ویولن ممکن است پیش بیاید؟
 • نحوه دست گرفتن ویولن چگونه است؟

استایل درست نوازندگی ویولن
این سئوال که ” ویولن را نشسته می توانیم بنوازیم یا ایستاده؟” سوال متداول خیلی از هنرجوها است و برایشان مسئله مهمی است چون اکثرا نوازنده های ویولن را در جاهای مختلف مثل کنسرت ها و…ایستاده در حال نواختن دیده ایم این سوال برای مان پیش آمده که حتما نمی توان ویولن را نشسته نواخت!
در واقع اکثر افراد حرفه ای در ساز ویولن آن را به صورت ایستاده مینوازند اما محدودیتی برای آن وجود ندارد و این گونه نیست که بگوییم ساز ویولن،سازی است که فقط میتوان آن را ایستاده نواخت حتی در بسیاری از کنسرت ها و اجراهای گروهی میبینیم که افراد در حالت نشسته ساز را می نوازند.

استایل درست نوازندگی ویولن

در اصل برای نوازندگی ویولن نکات مهم تری وجود دارد که باید به آنها توجه بیشتری داشته باشیم مثلا نحوه در دست گرفتن ویولن!یک نوازنده حرفه ای نوازنده ای است که بتواند ساز را به صورت درست در دست بگیرد تا به واسطه آن بتواند قطعات را به زیبایی بنوازد. نگه داشتن ویولن به طرز اشتباه می تواند باعث خفه شدن صدای ساز شود و همچنین باعث می شود فنون پیشرفته را نتوانید به صورت ماهرانه با ویولن اجرا کنید. یک نوازنده ویولن باید بتواند از دست،چانه،فک،استخوان گردن (ترقوه) و شانه خود به درستی استفاده کند تا بتواند ویولن را درست و صحیح نگه دارد بعد از دانستن اهمیت نحوه صحیح گرفتن ویولن و آرشه در نواختن ویولن در ادامه می خواهیم روش انجام این کار را به صورت گام به گام به شما بیاموزیم.

مراحل صحیح در دست گرفتن کمان یا آرشه

این تصویر اول نمایی از جلو نحوه ی صحیح گرفتن ویولن و آرشه را نشان می دهد. توجه داشته باشید که انگشت کوچک کمی حالت خم شدن به خود گرفته و باقی انگشتان هم از یکدیگر فاصله دارند، انگشت میانی نیز انگشت شست را پنهان می کند.

استایل درست نوازندگی ویولن

اگر از نیمرخ به کمانه یا آرشه نگاه کنید، می بینید که انگشت شست کمی خم شده است. همچنین می توانید انگشت کوچک را هم خم کنید. دست و بازو نیز باید با یکدیگر یک خط تشکیل دهند.

استایل درست نوازندگی ویولن

اگر از پایین به آرشه نگاه کنیم، می بینیم که انگشت شست نه تنها کمی خم شده است، بلکه بند انگشت کمی به سمت راست آن متمایل گشته است.

استایل درست نوازندگی ویولن

توجه کنید که چگونه انگشتان دست پایین و در راستای یکدیگر قرار دارند. شما می توانید انگشتان دستتان را به صورت موازی با آرشه و فقط کمی بالاتر از چوب آن تصور کنید. همچنین، در اینجا دوباره می توانید ببینید که کاملا صاف است و هیچ خمیدگی در مچ دست دیده نمی شود. آموزش های گام به گامی که به شما داده شد دقیقا همان شیوه ای است که یک ویلونیست برای نگه داشتن آرشه بکار می برد. بند انگشتان تقریبا موازی با آرشه هستند، و می توانید به وضوح در عکس ببینید که انگشتان چگونه فاصله یکسانی را با یکدیگر حفظ می کنند.البته یادگیری ویولن بصورت خودآموزی امری تقریبا دشوار محسوب می شود و برای یادگیری هرچه بهتر و حرفه ای تر باید به آموزشگاه موسیقی مراجعه کنید، آموزشگاه آنلاین موسیقی وب نوازان میتواند به شما کمک کند تا حرفه ای تر بنوازید.

استایل درست نوازندگی ویولن

مراحل صحیح در دست گرفتن ویولن

وضعیت صحیح قرار گرفتن

1.روی یک صندلی که پشت صافی دارد بنشینید یا حتی می توانید صاف بایستید. فرقی نمی کند که بنشینید یا بایستید، اما مهم است که چنبره نزده و صاف بنشینید یا بایستید.
استایل درست نوازندگی ویولن
2.از تنبلی دست بردارید زیرا در نواختن ویولن سستی باعث کاهش سرعت و در نهایت درد پس از تمرین می شود. هنگام نشستن، هر دو پا باید روی زمین صاف و با همان موقعیتی قرار بگیرند که انگار ایستاده اید.
3.اگردر حالت ایستاده قرار دارید، پاها را در فاصله ای راحت از یکدیگر قرار دهید. فاصله آنها باید کمی از فاصله عرض شانه بیشتر باشد، و پای چپ شما باید کمی جلوتر از پای راستتان باشد. وزن خود بطور مساوی بین دو پا تقسیم کنید. البته هنگام حرکت برای نواختن ممکن است لازم شود که وزن را بین پاها تغییر دهید.
رعایت این نکات و انجام صحیح آن به شکلی که توضیح داده شد استایل درستی در نوازندگی ویولن است که حتما باید انجام شود تا بتوانیم هم از صدای ساز خود لذت ببریم هم حس خوبی منتقل کنیم

موضع گیری ویولن

1.ویولن را به درستی روی گردن و شانه خود قرار دهید. شما باید انتهای پهن تر ویولن را روی یقه سمت چپ خود قرار دهید و گردنه ی ویولون به سمت بیرون باشد. باید در یک موقعیت نسبتاً راحت قرار گیرید.
2.چانه خود را بر روی بدنه ویولن قرار دهید. سر را به سمت پایین بیاورید تا جایی که به بدنه ویولون برسد. این کار ممکن است کمی سخت تر باشد، اما شما نباید خود را بیش از حد تحت فشار قرار دهید. چانه شما فقط باید بیفتد، نه که کشیده شود.
زاویه درستی به سر خود دهید. اکنون که چانه شما روی قسمتی از بدنه ویلوون بنام(( chin res قرار دارد، سر خود را کمی به سمت چپ زاویه دهید تا در فاصله 90 درجه از ویولون قرار بگیرید. در ادامه باید سر خود را به گونه ای زاویه دهید که (Chin rest) یا استراحتگاه چانه ویولون در امتداد فک شما قرار گیرد و به چانه شما ختم شود.
4.ویولن را به سمت مرکز چرخانید. با این حرکت باید خطی ایجاد شود که از بینی شما به سمت بیرون امتداد داشته باشد. این روش صحیح نگه داشتن ویولن است. اگر اولین بار است که ویولون در دست می گیرید ممن است انجام تمام این موارد دشوار به نظر برسد، اما برای نواختن ویلون لازم است که انها را به درستی یاد بگیرید. در غیر این صورت عادت های بدی پیدا خواهید کرد که سرعت پیشرفتتان در ویولون را در آینده سختتر خواهد کرد.

نگه داشتن ویولن به هنگام نواختن

1.به هنگام نواختن ویولن زاویه ویولن را باید نسبتاً ثابت نگه دارید. هنگام نواختن، بسته به نوع موسیقی و میزان راحتی شما زاویه ویولن از چپ به راست نوسان خواهد کرد. با این حال حواستان را جمع کنید چون زاویه نباید بیش از 20 درجه منحرف شود.
2.ویولن را مستقیم و موازی با زمین نگه دارید. ویولن در صورتی که اشتباه نگه داشته شود تمایل به افتادن دارد، بنابراین اگر متوجه افتادن مداوم ویولنتان می شوید وضعیت در دست گرفتنتان را بررسی کنید. برای رفع این مشکل، یک سر طناب را به سقف ببندید و سر دیگر آن را به انتهای ویولن که scroll نام دارد وصل کنید.
3.دست چپ خود را در انتهای گردن ویولن قبل از تکیه ها قرار دهید. گردن ویولن را بین انگشت شست چپ و انگشت سبابه خود نگه دارید، انگار که می خواهید آن را فشار دهید.البته نیازی نیست که آن را خیلی محکم بگیرید.
4.سعی کنید تا انگشت سبابه خود را به ابتدای گردن ویولن حلقه کنید. باقی انگشتان نباید به ویولن برخورد کنند. ویولن باید به آرامی روی بند انگشت قرار بگیرد. و این نکته را هم درحین کار در نظر بگیرید که وزن ویولن باید به صورت مساوی بین این بندانگشت و استخوان گردن (ترقوه) شما توزیع گردد.
5.سعی کنید تا از مچ دست راست تا بازو یک خط مستقیم ایجاد کنید. مچ دست خود را باید بپیچید.البته این موقعیت یابی بستگی به نوع موسیقی در حال پخش و صدالبته بستگی به این دارد که از کدام سیم استفاده می کنید می تواند تغییرکند. این موقعیت اولیه است.
6.آرشه را بگیرید وسعی کنید تا آن را با انگشت شست و انگشتان راست خود نگه دارید. انگشت سبابه شما باید بالای بالشتک آرشه قرار بگیرد و انگشت کوچک شما باید روی یک پیچ قرار بگیرد. حالا شما کاملا آماده نواختن هستید.
اگر استایل درست در نوازندگی ویولن رعایت نشود وهنرجو شکل درست در دست گرفتن ویولن را بلد نباشد با مشکلاتی از قبیل آسیب به بدن خود مثل مشکلات گردن و کمر،ناهنجار بودن صدای ساز،آزار دهنده بودن صدای ساز برای دیگران هنگام تمرین و…رو یه رو میشود پس استایل درست در نوازندگی ویولن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
ویولن یک ساز چند بعدی محسوب می شود ایجاد هماهنگی بین حرکات انگشت و حرکت کمان در ابتدای کار و آموزش ویولن می تواند امری نگران کننده باشد و تسلط بر آن اندکی دشوار باشد، اما اگر قصد یادگیری این ساز فوق العاده را دارید و می خواهید نحوه ی صحیح گرفتن ویولن و آرشه و نواختن آن را بیاموزید نباید در همین ابتدای کار تسلیم شوید.

برای کمک به یادگیری سریعتر این مهارت ها، دانش آموزان و علاقه مندان به یادگیری این ساز محبوب می توانند معلم و آموزشگاه موسیقی متناسب با برنامه و سطح تجربه خود پیدا کنند.پس اگر واقعا به این ساز خوش صدا علاقه مند هستید و دوست دارید نواختن ویولن را بصورت حرفه ای یاد بگیرید می توانید با شرکت در کلاس های آموزشگاه آنلاین موسیقی وب نوازان سازمورد علاقه خود را بهتر بشناسید و با مهارت بیشتری آن را بنوازید.

آموزش ویولن

این نوشته استایل درست نوازندگی ویولن چگونه است؟ برای اولین بار ظاهر می شود در وب نوازان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *