• تلفن09193375082
  • ایمیلinfo@hojjatparsa.ir
  • آدرستهران - خ دماوند - آموزشگاه موسیقی حجت پارسا
  • ساعتهای آزادهمه روزه 9 صبح - 5 بعدازظهر
  • تلفن09193375082
  • ایمیلinfo@hojjatparsa.ir
  • آدرستهران - خ دماوند - آموزشگاه موسیقی حجت پارسا
  • ساعتهای آزادهمه روزه 9 صبح - 5 بعدازظهر

پیکاپ گیتار چیست؟ چطور بهترین را انتخاب کنیم؟ (به زبان ساده)

پیکاپ گیتار(به انگلیسی guitar-pickup) یکی از آن قطعات کوچک مستطیلی شکل روی بدنه گیتار الکتریک است که درست زیر سیم ها قرار دارد. این قطعه یا در یک محفظه فلزی پوشانده می شود یا داخل یک سیم پیچ پلاستیکی با چند قطعه قطبی فلزی یا آهنربای میله ای قرار می گیرد.

پیکاپ چه کار می کند؟

پیکاپ چیزی است که یک گیتار الکتریک را الکتریکی می کند. ارتعاش فیزیکی تار را می گیرد و آن را به سیگنال الکتریکی تبدیل می نماید . با این جزء کلیدی، آمپلی فایر شما و هر افکتی که استفاده می کنید، سیگنالی برای شکل دادن و تقویت دارد.

افکت گیتار الکتریک چیست؟ انواع و 12 پدال موجود

اکثر گیتار های الکتریک از پیکاپ های مغناطیسی استفاده می کنند. آن ها از یک آهنربای یکسره یا یک آهنربا برای هر تار تشکیل شده ‌اند که هر تار با هزاران دور سیم ریز به دور آن پیچیده شده است. وقتی که سیم ها نواخته می شوند، ارتعاش در سیم ها ارتعاش مربوطه را در میدان مغناطیسی آهنربا ایجاد می کند که بعد یک جریان ارتعاشی در سیم های سیم پیچ القا می شود.

انواع پیکاپ گیتار

ابتدا ویدیوی زیر را تماشا کنید و بعد هم توضیحات کاربردی را بخوانید:

پیکاپ های تک سیم پیچ

اولین پیکاپ ها، پیکاپ های تک سیم پیچ بودند و همان طور که از نام شان پیداست از یک سیم پیچ برای هر تار تشکیل شده اند.

این ها صدای زنگ مانند بسیار واضحی دارند، اما باعث ایجاد نویز و تداخل هم می شوند زیرا علاوه بر این که تحت تاثیر میدان مغناطیسی ناشی از تار متحرک قرار می گیرند، میدان مغناطیسی برق اصلی، لامپ های قوی و غیره هم روی آن ها تاثیر می گذارد.

این نویز برای بسیاری از گیتاریست‌ های قدیمی تر نگران ‌کننده نبود، زیرا آمپلی فایر های ولوم معمولی شان صدایی عمدتا واضح تولید می‌کردند و صدایی با نویز بسیار کم تر از سیم ‌ها شنیده می شد.

50 گیتاریست برتر تمام تاریخ تا امروز

با ظهور تقویت‌ کننده‌ های بهبود یافته، تولید افکت، دیستوریشن، دژآوا و پدال‌ های فشرده ‌سازی، نویز پیکاپ‌ های تک سیم‌ پیچ به یک مشکل بسیار بزرگ تبدیل شد، زیرا همه این موارد معمولا باعث می ‌شوند که نویز نسبت به صدای گیتار در حال نواختن بسیار بلندتر شود.

در حال حاضر بسیاری از گیتاریست ‌هایی که یا عمدتا از تن صدای واضحی استفاده می‌ کنند یا به این صدای وز وز اهمیتی نمی‌ دهند، طرفدار این پیکاپ ‌های تک سیم پیچ محبوب هستند.

هامباکر ها

برای حل مشکل نویز پیکاپ های تک سیم پیچ، ست لاور از شرکت گیتار گیبسون، دو پیکاپ با قطبیت مغناطیسی معکوس را به صورت الکتریکی نا هم فاز به هم متصل کرد.

این باعث شد تا صدای برخورد سیم‌ پیچ‌ ها از بین برود، ضمن این که سیگنال‌ به خاطر ارتعاش تار هایی که به هم وصل شدند، القا می شود.

نکات یادگیری بهتر گیتار (21 ترفند کاربردی برای مبتدیان)

این پیکاپ ها Humbuckers نامیده می شدند ، زیرا Hum یا همان وز وز را از بین می برند.

آن ها برای نوازندگانی که از تکنیک overdrive یا تولید افکت زیاد استفاده می کنند، یا کسانی که نیاز دارند گیتارشان در طی بخش های آرام موسیقی بی صدا باشد، مفید است. هامباکر ها معمولا صدای ژرف تر و بی کیفیت تری نسبت به پیکاپ‌ های تک سیم پیچ دارند.

پیکاپ های فعال و غیر فعال

پیکاپ‌ های گیتار معمولا غیر فعال یا Passive هستند ؛ یعنی به هیچ منبع برقی بیشتر از ارتعاش سیم ‌ها نیاز ندارند.

این پیکاپ‌ های گیتار صدایی خام اما منسجم و گیرا ارائه می ‌کنند که با بم و زیر شدن بیش از حد تا حدی ضعیف می شوند.

برخی از پیکاپ های گیتار از 1 یا 2 باتری 9 ولتی برای تقویت سیگنال استفاده می کنند و سیگنال امپدانس بسیار کم تری را به آمپلی فایر می دهند.

این باعث می ‌شود تا صدای بسیار کامل ‌تر و با کیفیت صوتی بالاتر ایجاد شود. پیکاپ ‌های اکتیو معمولا در گیتار ها طرفداری ندارند، اما در گیتار باس بسیار رایج ‌تر هستند.

پیکاپ های غیر مغناطیسی

برخی از گیتار های الکتریک دارای پیکاپ پیزوالکترونیک هستند که اغلب فقط پیزو نامیده می شود. این پیکاپ ها بر روی خرک نصب می شوند.

پیکاپ ‌های پیزو معمولا در گیتار آکوستیک دیده می ‌شوند و زمانی که روی گیتار های الکتریکی قرار می ‌گیرند، عموما به‌ عنوان یک جز اضافی برای پیکاپ ‌های مغناطیسی معمولی به حساب می آیند تا این که جایگزینی برای آن‌ ها باشند.

پیکاپ ‌های پیزو صدایی شبیه به گیتار آکوستیک زهی فولادی تولید می‌ کنند که باعث می‌ شود در اجرای زنده زمانی که یک نوازنده گیتار الکتریک نیاز دارد یک قطعه آکوستیک را برای بخش کوتاهی از آهنگ بنوازد، واقعا مفید باشند.

دانلود کنید: 10 اپلیکیشن برتر برای کوک گیتار (و دانلود)

با پیزویی کردن سیستم پیکاپ ها، گیتاریست می ‌تواند بدون نیاز به تعویض گیتار، قسمت آکوستیک را بنوازد و بعد می ‌تواند به همین راحتی دوباره سوئیچ کند.

پیکاپ ‌های پیزو طوری طراحی شده ‌اند که به ‌جای آمپلی فایر گیتار معمولی، به یک سیستم تمام برد مثل PA متصل شوند.

نوع دیگری از پیکاپ وجود دارد که به عنوان پیکاپ نوری شناخته می شود و با حس کردن اثر پرتو نور حاصل از ارتعاش یک تار کار می کند . البته خیلی کاربرد ندارد.

Guitar-Pickup-Positions

موقعیت های پیکاپ

برخی از گیتار ها فقط یک پیکاپ دارند، اما اکثرا 2 یا 3 تا دارند.

نزدیک ‌ترین پیکاپ به خرک به عنوان پیکاپ پل شناخته می ‌شود و نزدیک ‌ترین پیکاپ به دسته ، پیکاپ دسته ای نامیده می ‌شود.

در یک گیتار 3 پیکاپه، آن یکی که در وسط قرار دارد به عنوان پیکاپ میانی شناخته می شود.

حتما بخوانید: معرفی انواع گیتار الکتریک (راهنمای کامل)

موقعیت پیکاپ تاثیر زیادی بر لحن صدای تولید شده دارد. پیکاپ بریج زنده و تیزتر به نظر می‌ رسد، در حالی که پیکاپ دسته ژرف تر و ملایم‌ تر است.

پیکاپ وسط صدایی بین این دو خواهد داشت. بسیاری از گیتار ها انواع مختلفی از پیکاپ ها را در هر پوزیشن دارند که باعث تغییر بیشتر صدای هر موقعیت می شود.

نوشته پیکاپ گیتار چیست؟ چطور بهترین را انتخاب کنیم؟ (به زبان ساده) اولین بار در سازی ها. پدیدار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *