• تلفن09193375082
 • ایمیلinfo@hojjatparsa.ir
 • آدرستهران - خ دماوند - آموزشگاه موسیقی حجت پارسا
 • ساعتهای آزادهمه روزه 9 صبح - 5 بعدازظهر
 • تلفن09193375082
 • ایمیلinfo@hojjatparsa.ir
 • آدرستهران - خ دماوند - آموزشگاه موسیقی حجت پارسا
 • ساعتهای آزادهمه روزه 9 صبح - 5 بعدازظهر

کالیمبا شیشه ای یا چوبی ؟

کالیمبا شیشه ای یا چوبی؟ این سوال یکی از سئوالات متداولی است که اکثر هنرجویان مبتدی برای شروع یادگیری کالیمبا برایشان مطرح است. اگر میخواهید یادگیری ساز کالیمبا را شروع کنید حتما سئوالاتی مشابه با موارد زیر را خواهید داشت. قطعا برای انتخاب بهتر باید پاسخ این سئوالات داده شود.

 • کالیمبا شیشه ای بهتر است یا چوبی؟
 • کالیمبا چوبی صدا دهی و عمر بیشتری دارد یا کالیمبا شیشه ای ؟
 • آیا کالیمبا کریستالی و شیشه ای می شکند؟
 • نوازنده ی غیر مبتدی کدام را انتخاب کند بهتر است؟

ساز کالیمبا

برخلاف تصور اکثر افراد، ساز کالیمبا نه یک ابداع مبتکرانه قرن بیست و یک بلکه یک ساز باستانی آفریقایی است اما منشاء شکل گیری آن به طور واضح مشخص نیست، گفته می شود که این ساز متعلق به مردم قبیله شونا است اما برای اولین بار شخصی به نام هیوتریسی بود که ساز کالیمبا را به دنیای مدرن معرفی کرد، او تغییراتی در ساز ایجاد کرد و آن را به تکامل رساند و توانست آوازه این ساز را در جهان بپراکند.

کالیمبا در زبان بانتو،زبان مردم شونا،موسیقی کوچک است

کالیمبا شیشه ای یا چوبی

کالیمبا شیشه ای بهتر است یا چوبی ؟

از جمله سوالاتی که افراد هنگام خرید کالیمبا بذایشان پیش می آید این است که کالیمبا چوبی بهتر است یا شیشه ای؟

این موضوع از فاکتور های مهمی است که افراد هنگام خرید کالیمبا باید آن را مورد توجه قرار دهند،عمده ترکیبات این ساز فلز و چوب است اما در مدل های جدید شیشه نیز کاربرد پیدا کرده است. تنها عواملی که در کیفیت کالیمبا تاثیر دارد کیفیت تیغه و کیفیت بدنه ساز است این درحالی است که هردو نوع از کالیمباهای مجموعه انکل چه شیشه ای و چه چوبی از یک نوع تیغه 17 تایی با نت های حک شده اختصاصی برند انکل بهره می برند.

کالیمبا شیشه ای یا چوبی

تفاوت های کالیمبا شیشه ای و چوبی

حجم صدای کالیمبا

اگر حجم صدای کالیمبا یکی از دغدغه های شما است باید بپذیرید که تفاوت های زیادی از این نظر بین کالیمبا شیشه ای و چوبی وجود دارد.سازندگان این ساز در مدل های چوبی شرایطی را مدنظر قرار داده اند،مثل توخالی بودن ساختمان ساز و وجود سوراخ هایی که به خروج اصوات کمک میکند و باعث صدای بلند تر در این نوع ساز میشوند اما اگر علاقه مند به ساز شیشه ای هستید باید بدانید که به علت بدنه توپر این ساز،صدای کمتری تولید میکند

کالیمباهای چوبی به نسبت صدای بلندتری دارند و جنس صدای آنها بم تر است و اگر صدای بم را دوست دارید پیشنهاد ما به شما کالیمبا چوبی است

کالیمباهای شیشه ای چون حفره ندارند صدای کمتری تولید میکنند اما بی نهایت دلنواز و آرامش بخش هستند و اگر صدای ظریف و دلنوازی را دوست دارید پیشنهاد ما به شما کالیمبای شیشه ای است

رنگ صدای کالیمبا

نمیتوان انکار کرد که ساز کالیمبا صدای زیبا و دلنشینی دارد اما باید بپذیریم که انتخاب و سلیقه افراد متفاوت است. اغلب افراد علاقه مند به ساز کالیمبا به دنبال نوای گرم تر و نرم تر هستند به همین علت مدل شیشه ای این ساز را ترجیح میدهند اما بسیاری هم معتقد هستند که صدای تیزتر و پرتر از کالیمباهای چوبی تاثیر بیشتری دارد

آیا کالیمبا کریستالی و شیشه ای می شکند؟

در جواب به این سوال هنرجوها که آیا کالیمبا های شیشه ای می شکنند؟ باید بگوییم خیر! چون جنس این کالیمباها اکریلیک است و ضخامت زیادی دارند اگر از دست بیوفتد نمیشکند البته به این معنا نیست که ما از این ساز مراقبت های لازم را نکنیم! اگر شرایط نگهداری از ساز کالیمبا شیشه ای را رعایت کنیم هیچ مشکلی برای آن پیش نمی آید.

برای کار حرفه ای کالیمبای چوبی پیشنهاد می شود یا شیشه ای؟

در ابتدا باید به این نکته توجه کنیم که کالیمبا اصالتا یک ساز چوبی آفریقایی است اما به دلیل این که سازهای شیشه ای زیبایی خاصی دارند بیشتر توجه ها به سمت این سازها رفته است. قبلا تاکید براین بود که برای کار حرفه ای از سازهای چوبی کالیمبا استفاده شود اما درحال حاضر کالیمباهای شیشه ای هم صدای خاص خودشان را دارند و صرفا جنبه زیبایی ندارند و می شود از آنها هم به عنوان ساز حرفه ای استفاده کرد.

کالیمبا شیشه ای یا چوبی

ما سعی کردیم در این مقاله سوال های پر تکرار اکثرهنرجوهای ساز کالیمبا رو گردآوری و منتشرکنیم تا با مطالعه این مقاله بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید و از نوازندگی ساز خود نهایت لذت را برید. درنهایت باید بگوییم که کالیمبا یک ساز با صدای دلنشین است قبل از این که به آن فکرکنید کدام بهتر است ببینید از چه سبک صدایی خوشتان می آید و از نوازندگی کدام سبک لذت میبرید و با توجه به آن و نکاتی که مطرح شد ساز مورد نظرتان را انتخاب کنید چون شما قراره از نوازندگی این ساز لذت ببرید.

آموزش کالیمبا

این نوشته کالیمبا شیشه ای یا چوبی ؟ برای اولین بار ظاهر می شود در وب نوازان.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *